تبلیغات
كافه دندان پزشكان جوان
كافه دندان پزشكان جوان

 

 

این مطلب به ارائه توضیحاتی دربارهای ایمپلنت های دندانی به عنوان جایگزینی مناسب برای دندان های از دست رفته،تاریخچه ایمپلنت های دندانی، هدف از درمان های ایمپلنت و مراحل درمان، به زبان ساده می پردازد.

 

ایمپلنت چیست و از چه زمانی رایج شد؟

 

ایمپلنتها در واقع دندان های نسل سوم(Third Generation Teeth) هستند. دندان های نسل اول دندان های شیری هستند،دندان های نسل دوم دندان های دائمی هستند که پس از افتادن دندان های شیری در دهان ظاهر می شوند، و ایمپلنت ها دندانهایی هستند که پس از از دست رفتن دندان های دائمی، توسط دندانپزشک دراستخوان فک کار گذاشته می شوند.

 

اولین ایمپلنت در سال ۱۹۶۵ توسط آقایBranemark در دهان یک مریض کار گذاشته شدولی در حدود ۱۰-۱۲ سال پیش انجمن دندانپزشکان آمریکا، ایمپلنت را به عنوان یک درمان تایید نمود و  وارددرمان های روتین دنداپزشکی کرد.

 

ایمپلنت از دو قسمت اصلی ساخته شده است،یکی قسمتی پیچ مانندی است ، از جنستیتانیوم، که پس از ایجاد سوراخی دراستخوان، در داخل فک قرار می گیرد وثابت می شود. قسمت دوم، تاج می باشدکه بر روی قسمت اول سوار می شود. (درسیستم های مختلف اجزا آن متفاوت است،اما به طور کلی از همین دو قسمت اصلی ساخته شده است.)

 

برای قرار گرفتن یک ایمپلنت در دهان تیمی از تخصص های زیر مورد نیاز است:

 

۱)     متخصص جراحی دهان و فک و صورت

 

۲)     متخصص پروتزهای دندانی

 

۳)     تکنسین دوره دیده این کار

 

ایمپلنت قابل استفاده در انواع مختلف بی دندانی است:

 

۱)     در کسی که کل دندان هایش را از دست داده است (Total Bridgework)

 

2)     در کسی که تعدادی از دندان هایش را از دست داده است (Partial Bridgework)

 

3)     در کسی که فقط یک دندان را از دست داده است (Solitary Unit)

 

اهداف درمان های ایمپلنت

 

 

 

برای مطالعه ادامه مطلب كلیك كنید.

 

۱)     تامین عملکرد : ایمپلنت ها درواقع عملکرد از دست رفته دندان ها را به فرد باز میگردانند. تجربه ثابت کرده است که اکثر بیماران که دارای بی دندانی در یک سمت فک هستندبیشترتمایل دارند با سمتی که ایمپلنت شده غذا بجوند تا طرفیکه دندان طبیعی وجود دارد.

۲)     تامین زیبایی: شخصی که بی دندان است به تدریج ارتفاع عمودی صورت در او کم می شودو ظاهر او به هم می ریزد،ولی ایمپلنت این مشکل را به خوبی حل می کند وزیبایی از دست رفته را بازمی گرداند.

۳)     تامین تکلم: با از دست دادن دندانها مخصوصا دندان های قدامی، تلفظ برخی از حروف با اشکالاتی مواجه می شودکه با قرار دادن ایمپلنت این مشکل نیز برطرف میشود.

۴)     تامین اعتماد به نفس: در کسانی که دست دندان مصنوعی دارند، استخوان فک پایین معمولا زود تحلیل می رود و درنتیجه دندان مصنوعی فک پایین لق می شود که بیماران معمولا از این نظربسیار ناراحتند ولی وقتی بیماری در سن ۷۰ سالگی دارای دندان هایی مثل دندان های فرد ۲۰ ساله می شود، قطعا اعتماد به نفس همدر او بالاتر می رود.

برای درمان های ایمپلنت چه رادیوگرافی هایی مورد نیاز است؟

رادیوگرافی های قبل از کارگذاری ایمپلنت:

·         پری اپیکال

·         پانورامیک

·         توموگرافی

·         CT Scan

رادیوگرافی های بعد از کارگذاری ایمپلنت:

·         پانورامیک

·         توموگرافی

پس از قرار دادن ایمپلنت لازم است به فواصل زمانی ۱ سال، ۵ سال، ۱۰ سال و ۲۰سال رادیوگرافی تهیه شود و وضعیت استخوان نگه دارنده ایمپلنت مورد ارزیابی قرار گیرد.

در چه بیمارانی نمی توان ایمپلنت قرار داد؟

·         بیمارانی که مدت کوتاهی از سکته مغزی آن ها گذشته باشد.

·         بیمارانی که مدت کوتاهی از سکته قلبی آن ها گذشته باشد.

·         بیمارانی که دچار پر کاری غده تیروئید هستند.

·         بیمارانی که به مدت طولانی کورتون مصرف کرده اند.

·         کسانی که به تیتانیوم حساسیت و آلرژی دارند.

·         بیمارانی که تحت اشعه درمانی بوده اند، در این بیماران بعد از گذشتن ۱-۲ سال از رادیوتراپی می توان ایمپلنت را قرار داد.

·         کسانی که نمی توانند بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنند، مانند افراد معلول.

·         کسانی که دارای مشکلات روانی هستند.

·         کم حجم بودن و کم ارتفاع بودن استخوان در ناحیه ای که قرار است ایمپلنت قرار داده شود.

·         در فک بالا حجیم بودن فضای سینوس و حفرات بینی ، و همچنین موقعیت عصب اینسیزال محدودیت هایی را ممکن است ایجاد کند.

·         در فک پایین موقعیت عصب آلوئولار تحتانی ممکن است محدودیت هایی را ایجاد کند.

گاهی اوقات در صورت وجود یک محدودیت آناتومیک (مانند کم بودن ارتفاع استخوان،حجیم بودن سینوس، و ) می توانبا جراحی این محدودیت ها را بر طرف کرده وشرایط را برای قرار دادنایمپلنت مناسب نمود.

طول مدت جراحی ایمپلنت:

این زمان بسته به عوامل مختلف متفاوت خواهد بود. مدت زمان بهبود پس از جراحی نیز به سرعت ترمیم بافتهای فردبستگی دارد، هرچند با پیشرفت تکنولوژی این مدت زمان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بطور متوسط زمان ترمیم بافتی و تشکیل استخوان حدود ۲-۳ماه است که می توان پس از این مدت مراحل ساختپروتز (تاج دندان) را آغازکرد.

مراقبت های بعد از کارگذاشتن ایمپلنت:

سلامت بدن شما در میزان موفقیت ایمپلنت مؤثر است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دلیل عمده ای برای از دست رفتن ایمپلنت به شمار می رود. استفاده از نخ دندان و مسواک حداقل ۲ بار در روزاز اهمیت زیادی برخوردار است که دندانپزشک شما نحوه مراقبت صحیح ازایمپلنت را به شما آموزش خواهد داد.برای اطمینان از سلامت لثه ها حداقل ۴بار در سال برای بررسی بافت لثه به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

میزان موفقیت ایمپلنت:

درصد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در موردایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵% گزارش شده است.

مترجم سایت